Michał Rogala
27 lat w poligrafi, specjalista od nadruków na odzieży

Sitodruk bezpośredni 3D

Wszystko co powinieneś wiedzieć o nadruku sitodrukowym z efektem 3D

Sitodruk 3D to metoda nadruku sitodruku dająca efekt wysokiego nadruku z ostrymi krawędziami, w przeciwieństwie do druku puchnącego w którym nadruk podnosi się w wszystkie strony. Druk 3d. polega na druku wielu warstw farny nakładanych na siebie, przy wykorzystaniu matryc o wysokiej matrycy.
1. Sitodruk bezpośredni w technice 3D w powiększeniu.
 
Przygotowanie matryc do druku 3d wymaga nałożenia większej warstwy emulsji specjalnej emulsji do tego typu nadruków. 2.sitodruk 3D na bluzie. Emulsja ta pozwala na uzyskanie wyższej warstwy samej emulsji, co pozwala przy druku na nadrukowanie wyższej warstwy farby. Farbę 3d nakłada się wielokrotnie w zależności od oczekiwanego efektu druku. Jest też to specjalna farba, mieszana na bazie plastizolowej 3d. Farba zmieszana z bazą 3d jest matowa i trudno tą metodą uzyskać efekt błyszczący. Tej metody druku stosujemy na koszuli, bluzy, torby i wiele tekstylnych podłoży. Wydruk jest wyjątkowo trwały. Wydruk jest wykonywany bezpośrednio na materiale, co pozwala na dotarcie farby w głębsze struktury materiału, a to wpływa na trwałość samego nadruku. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Jednak w ostatnim czasie pokazały się na rynku folie flex z efektem 3d i jest to metoda tańsza i zawsze mająca ostre krawędzie, ponieważ jest cięta nożem. Przy druku 3d, podczas nakładanie kolejnych warstw istnieje ryzyko drobnych ruchów dzianiny i przesuwania się kolejnych warstw farby tworząc nie do końca pionowe krawędzie i nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej ostrości krawędzi jak przy folii flex. I z tego powodu ostatnio folia wypiera farbę przy do uzyskania efektu 3d. Przy folii musimy jednak pamiętać, że głównym kosztem tej techniki to sama folia i duże nadruki mogą być nieopłacalne.

technika Sitodruku

 
 
Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. Wydruk jest wykonywany poprzez przetłaczanie farby na podłoże przy użyciu wcześniej przegotowanego szablonu, nazywanego matrycą czy też sitem. Przy tej metodzie każdy kolor drukowany jest oddzielnie i do każdego koloru musi być wykonana oddzielna matryca. 6. Siatka z utwardzonym wzorem druku, w powiększeniu. Druk sitodrukowy polega na przetłaczaniu farby przez wcześniej przygotowane szablony drukarskie. Szablon taki to mocno nasiąknięta siatka na ramie, zazwyczaj wykonanej z profili aluminiowych. Siatki do druku są różnej gęstości i dobieramy je w zależności od występujących szczegółów w projekcie i użytej farby do druku co za tym idzie uzyskanego efektu wydruku.

Siatka przed drukiem jest naciągane emulsją światłoczułą, na którą następnie przenosi się wzór z wcześniej przygotowanej kliszy poligraficznej. Klisza zawiera wzór który chcemy przenieść na siatkę, a następnie podczas procesu druku farbę przetłacza się bezpośrednio na docelowy materiał. Do wykonania matrycy wcześniejsze przygotowanie kliszy jest konieczne. Kliszę można wykonać w specjalnych naświetlarkach poligraficznych i wywoływać je chemicznie w procencie podobnym do wywołania negatywów w klasycznej fotografii. Gdy niewymagana jest tak duża dokładność np. rastrów użytych w projekcje można kliszę wydrukować na drukarce o w dużej rozdzielczości. Tak czy inaczej kolejnym etapem po opracowaniu graficznym jest przygotowanie kliszy drukarskiej. Świecenie siatki to proces naświetlania siatki na której leży klisza, przy użyciu mocnego światła o długości pozwalającej na szybkie utwardzeniu emulsji, tam gdzie światło dociera, emulsja zostaje utrwalona, natomiast tam, gdzie światło jest blokowane przez wzór zadany na kliszy, emulsja pozostaje w formie pozwalającej na jej wypłukanie zwykłą wodą. Po wysuszeniu takiej matrycy otrzymujemy gotowy szablon do druku. 7. Ręczny druk sitodrukowy na odzieży Musimy pamiętać, że każdy kolor w sitodruku jest drukowany osobni, więc do każdego koloru potrzebujemy wykonać oddzielną matrycę.

Sam proces druku sitodrukowego, polega na przetłaczaniu farby poprzez wcześniej przygotowaną matrycę. Można wykonywać ręcznie lub automatycznie, druk sitodrukowy niezależnie od farby, wzoru i metody druku, wygląda tak samo. 8. Automatyczny druk na odzieży Farba przechodzi przez matrycę w zadanych miejscach przez siatkę w miejscach gdzie nie jest blokowana przez emulsję. W efekcie uzyskujemy nadruk w jednym kolorze, przy wielu kolorach musimy każdy kolor nakładać oddzielnie. Przy ciemnych podłożach musimy nałożyć więcej niż jedną warstwę farby, dla uzyskania tzw. krycia farby. Z tej przyczyny nadruki na ciemnych podłożach są droższe od nadruków wykonywanych na podłożach jasnych. Gdy mamy już przygotowane matryce jak i ustawiony matryce na maszynie, niema już znaczenia jaki kolor nałożymy na matrycę, innymi słowy z tej samej matrycy, bez zmiany wzoru możemy wykonać nadruk w kolorze czerwonym jak i zielonym. Inną sprawą jest zmiana wielkości wzoru, tu jednak nie możemy zmienić wielkości nadruku z tej samej matrycy, przy zmianie wielkości nadruku musimy wykonać kolejną matrycę. Z tego powodu wielkość nadruku dopasowuje się do np. koszulek małych i dużych, nie zawsze się to udaje, ponieważ nadruk na koszulce dziecięcej, po nadrukowaniu na dużej koszulce męskiej może wyglądać niewłaściwie, jednak wielkość nadruku na rozmiarze S będzie wyglądał dobrze na rozmiarze XXL. Sitodruk, jako metoda druku daje wielkie możliwości, przez zastosowanie wielu farb, dających przeróżne efekty, daje możliwość łączenia farb i innych metod druku. Zdecydowanie cały czas jest najpopularniejszą metodą zdobienia odzieży.

Sitodruk bezpośredni

jak wygląda sam proces druku. 

3. Plusy i Minusy techniki nadruku 3d sitodrukiem

Każda technika zdobień odzieży ma swoje plusy i minusy, każda z nich daje inny efekt. Wybór techniki jest uzależniony do wielu czynników, przede wszystkim od oczekiwanego efektu końcowego ale i jego nakładu, ilości kolorów, wielkości czy samego projektu graficznego jak i posiadanej formy graficznej projektu, podłoża zdobienia, jego umiejscowienia. Nie ma jednej idealnej metody nadruków i zdobień odzieży, gdyby tak było to wystarczyłaby jedna technika zdobień, a z jakiś przyczyn ilość technik zdobień na odzieży jest coraz większa.

PLUSY techniki sitodruku bezpośredniego 3D


- Nadruk tą techniką daje niepowtarzalny efekt. 

 - Bardzo trawy nadruk.

MINUSY techniki sitodruku sitodruku bezpośredniego 3D.

- Technika stosunkowo droga przy małych nakładach. 

 - Wymaga przygotowania w specjalny sposób matryc drukarskich.

 - Zazwyczaj nadruki tą techniką wykonuje się w jednym kolorze i żadko łączy się z innymi w tej samej technice. Lepszy efekt jest gdy jeden kolor jest w 3d i reszta nadruk płaski.

 - Koszt wykonania matrycy do 3D jest wtższy od wykoniania standardowej matrycy.

 - Brak możliwości prasowania po nadruku.

Share
Podobne posty
Technika druku sitodrukowego
Jest techniką niezwykle trwałą, nietracącą kolorów, ekskluzywną, powtarzalną, estetyczną.Nici do haftu są odporne na chlorowanie i pranie chemiczne.
Sitodruk farbami wodnymi
Nadruk sitodrukowy farbami wodnymi wraca po latach z wielkim powodzeniem. Nadruki takimi farbami dają niepowtarzalny efekt miękkości samego zdobienia.
Loading...